Granice wzrostu – raport Klubu Rzymskiego ponad 40 lat później

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail
Granice cywilizacji

Ciągły wzrost populacji w połączeniu z wykorzystywaniem surowców naturalnych jest najlepszym przepisem na szybką katastrofę – te tezy zawarte w 1972 roku w raporcie Klubu Rzymskiego zatytułowanym „Granice wzrostu” nie straciły na aktualności. Wiele wskazuje na to, że sprawdza się scenariusz opracowany przez analityków ponad 40 lat temu.

Główne przesłanie

Twórcy raportu opracowali komputerowy model światowej gospodarki, symulujący przyszłość naszej cywilizacji w oparciu o dane dotyczące przemysłu, liczby ludności, produkcji żywności, środowiska oraz wykorzystania zasobów naturalnych. Według analityków, którymi kierował profesor Denni Meaddows, nieograniczony wzrost gospodarczy jest niemożliwy, a obrany przez nas kierunek w szybkim tempie prowadzi do wyeksploatowania naszej planety. Skomplikowane wyliczenia udowodniły proste założenie – konsumujemy zasoby szybciej, niż są się one w stanie odtworzyć, zatem prędzej czy później musimy je wyczerpać. Stworzona przez naukowców wizja przyszłości zakłada, że utrzymanie trendów wzrostu zaludnienia, industrializacji, wykorzystania zasobów i produkcji żywności będzie skutkować gwałtownymi zmianami w postaci spadku populacji i produkcji przemysłowej już od 2030 roku. Zegar bije, a prognozy jak na razie się sprawdzają.

Sytuacja po latach

Po ponad 40 latach widać, że analitycy z Klubu Rzymskiego w wielu kwestiach mieli rację, a jeżeli nadal będziemy szli zgodnie z ich scenariuszem, wkrótce możemy się spodziewać pierwszych efektów globalnego załamania. Porównania prognoz z tym, co faktycznie wydarzyło się na przestrzeni czterech dekad dokonał Graham Turner, a efekty jego analizy wykazały, że „Granice wzrostu” zawierają przewidywania, które na razie są bardzo zbliżone do rzeczywistości. Wystarczy spojrzeć na poniższy wykres, gdzie przerywaną linią zaznaczono scenariusz zakładany przez analityków, a linią ciągłą stan faktyczny.

Granice wzrostu

Więcej o Limitach Wzrostu

Więcej o weryfikacji raportu Klubu Rzymskiego po 40 latach możecie między innymi przeczytać w artykule opublikowanym w brytyjskim dzienniku The Guardian

(Visited 131 times, 3 visits today)

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. Edekk pisze:

    Choruje ktos u was w rodzinie na raka ? Niech zrobi badanie moczu na zawartosc glifosatu. To substancja rakotworcza ktora rolnicy pryskaja masowo wszystkie zboza, a takze owoce i warzywa. Karmia bydlo pasza z glifosatem. Ten syf wykryto ostatnio w kaszach z lidla i ostatnio z biedronki. To jest tylko wierzcholek gory lodowej. Glifosat jest niemal w kazdym jedzeniu z marketu. Nie dajmy sie truc Polacy, trzeba to naglasniac. Wiecej mozecie dowiedziec sie na kanale youtube o nazwie: Marcin Bustowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.